Rozmýšľali ste niekedy, že teplota v spálni ovplyvňuje váš spánok? Pravdepodobné áno, obzvlášť počas horúcich nocí, keď sa vám zdá, že vám horí vankúš a že hoci je okno doširoka otvorené, žiadny vzduch dovnútra neprúdi. Ťažko sa vám zaspáva a keď sa ráno zobudíte, cítite sa, ako by ste neoddychovali dostatočne.
Navyše, na zaistenie dobrého spánku nestačí klimatizácia, bez ohľadu na ročné obdobie – podľa odborníkov musíte v spálni udržiavať optimálnu teplotu.
Aká je spojitosť medzi teplotou tela a spánkom?
Optimálna teplota tela sa počas dňa prirodzene mení, pričom maximálne teploty dosahuje na konci popoludnia, po čom následne klesá a pripravuje telo na spánok.
Keď sa telesná teplota zníži, mozog dostane signál, že je čas “ísť do postele” a začne produkovať melatonín, hormón zodpovedný za reguláciu biologických hodín a vyvolávanie ospalosti.
Akú teplotu by ste mali mať v spálni
Na uľahčenie prirodzeného procesu ochladzovania tela a na zaistenie kontinuálneho a nerušeného spánku somnológovia odporúčajú, aby ste v spálni udržiavali nižšiu teplotu ako v zvyšných častiach domu v letnom ale aj zimnom období. Opatrne! Príliš nízke teploty majú opačný efekt, pretože vaše telo bude musieť spotrebovať viac energie, aby sa zahrialo a to oddiali moment, kedy zaspíte.
Aká je teda optimálna teplota v spálni?
Pre dospelých sa pohybuje v rozmedzí od 15 do 19 stupňov. Za ideálnu teplotu sa považuje 18 stupňov a teplota príliš vysoká na pokojný spánok je taká, ktorá prekročí 24 stupňov Celzia. Pre novorodencov a malé deti je optimálna teplota medzi 18 a 21 stupňami.
Tieto teploty zaisťujú pokojnejší spánok, zabraňujú nespavosti a dokonca zlepšujú metabolizmus. Navyše znižujú riziko rozptýlenia počas noci, čo prispieva k zvýšenému času strávenému v REM fáze a hlbokom spánku, fázach, kedy sa telo zotavuje fyzicky a psychicky.
Ako zabezpečiť pokojný spánok každú noc
Toto odporúčajú Rumunská spoločnosť pneumológie (SRP), Neinvazívna somnológia a Ventilačná sekcia:
- Zaveďte si spánkový rituál. Choďte spať a vstávajte každý deň v rovnakom čase, dokonca aj cez víkendy;
- Vyhnite sa výdatným, sladkým alebo pikantným jedlám, alkoholu a perlivým drinkom aspoň 4 hodiny pred spánkom;
- Každý deň cvičte, ale snažte sa neprehnať to pred spaním;
- Použite pohodlnú posteľnú bielizeň, vhodnú k obdobiu. Odporúčame aby ste v lete siahli po svetlých hypoalergických obliečkach vyrobených z bavlny a v zime po jemných obliečkach, ktoré udržia teplo a umožnia pokožke dýchať.

- Denne vetrajte;
- Pred spaním sa vyhnite sledovaniu TV alebo počítaču. Ak nemôžete zaspať, prečítajte si pár strán z knihy;
- Predtým ako pôjdete do postele sa snažte oddychovať. Je veľmi dôležité ísť spať bez toho, aby ste mali stres alebo boli nervózni, takže na atmosfére a farbách v spálni záleží;
- Izba, kde spíte musí byť tmavá, chladná a tichá. Pred spaním sa vyhnite silnému svetlu;
- Nastavte klimatizáciu na optimálnu teplotu alebo ak ju v noci nechcete používať, uistite sa, že v izbe udržiavate konštantnú teplotu. V lete počas dňa zatiahnite záclony, aby v izbe nebolo horúco. V zime môžete používať rôzne triky ak je v izbe príliš zima.

Zdravý spánok každú noc je nevyhnutný pre rozvoj mozgu, zlepšenie imunity, stimuláciu kreativity a produkciu proteínov v tele, takže sa snažte vždy udržať optimálnu teplotu a riaďte sa vyššie zmienenými tipmi. Pamätajte: čím lepšie vaše návyky, tým viac sa zlepší vaše zdravie nielen fyzické ale aj psychické.