Potrebujete extra miestnosť? Budete prekvapení až zistíte, ako využiť extra miesto vo vašom dome či apartmáne bez nutnosti veľkej prestavby a vysokých investícií. Ak bývate v byte, tak pravdepodobne máte balkón, ktorý sa môže stať vašou oázou pokoja alebo pracovnou miestností. Keď žijete v rodinnom dome, podkrovie je presne miesto, ktoré skrýva neuveriteľný potenciál k novému využitiu. Podľa toho, koľko tam máte miesta, môžete rovno pod strechou urobiť kúpeľňu, kancelária, domáce kino, herňu, detskú miestnosť, hosťovskou izbu, knižnicu, spálňu alebo čokoľvek vás napadne.
V dnešnom článku vám ukážeme kroky, ktoré vám pomôžu urobiť si v podkroví parádnu spálňu.
Příprava podkroví
Než začnete celý proces adaptácie podkrovia, uistite sa, že priestor, ktorý plánujete premeniť, je skutočne vhodný na obývanie. Ak je priestor vhodný pre vrabca, neznamená to ešte, že si tam môžete dať posteľ a budete tam mať hniezdočko lásky. Je potrebné, aby ste predtým vykonali niekoľko výpočtov a zistili s k tomu pár vecí.
- Po prvé, uistite sa, že priestor, ktorý je k dispozícii, je dostatočne veľký na účely, ktoré plánujete v podkroví urobiť. Ak nie, prispôsobte svoje plány situáciu a vezmite do úvahy aj ďalšie možnosti. Nemá zmysel stavať spálňu, kde sa nebudete cítite pohodlne. Namiesto toho si tam radšej naplánujte kúpeľňu, kde si môžete ideálne odpočinúť po náročnom dni.
- Niektoré podkrovia majú dva vchody, jeden z domu a jeden samostatný mimo dom. Či už sa jedná o akýkoľvek prípad, uistite sa, že schody, ktorý používate nie sú príliš strmé.
- Skontrolujte odolnosť podlahy. Bude musieť držať posteľ, nočný stolík a možno aj kreslo alebo napríklad aj knižnicu plnú kníh.
- Zatepľovacie a vykurovacie systémy sú mimoriadne dôležité, ale na druhú stranu si treba dať pozor, aby materiály použité na stavbu podkrovia boli nehorľavé a odolné voči vode. Dobrá izolácia sa ukáže ako veľmi užitočná v chladných dňoch, preto je dobré použiť polystyrén alebo tvrdú sklenenú vlnu. Tepelný komfort možno dosiahnuť buď pomocou radiátorov, systému podlahového vykurovania alebo vďaka elektrickým panelom.
- Pre dobré, prirodzené vetranie a osvetlenie budete musieť dať okná na približne 10% celého povrchu strechy. Pokiaľ má veľký sklon, dajte kratšie okná. Naopak ak je miernejší môžu byť vyššie. Správny ventilačný systém má za úlohu udržať ak vlhkosť, tak teplotu na optimálnych úrovniach.
- Nezabudnite na rozvod elektriny, TV kábel a prístup k internetu.
Výber povrchových úprav pre steny, strop a podlahu podkrovia
- Väčšinou môžete dokonca aj vo veľkom podkroví mať viac priestoru než si myslíte. Vyberte si svetlé a netlmené farby pre steny a urobte bielou alebo ešte svetlejšiu farbu stropu, aby ste zvýraznili výšku miestnosti.
- Snažte sa vyhnúť tapetám s malými, preplnenými výtlačky, ale môžete vždy zvýšiť kúzlo podkrovia pomocou niektorých dekoratívnych tapiet.
- Keď príde na trámy, môžete si vybrať, či je natrite rovnakou farbou ako strop alebo je urobíte kontrastné a premeníte ich na dizajnové akcenty. Môžete dokonca niektoré integrovať ako súčasť dekorácia, ktorá imituje staré drevo. Ak máte šťastie, budete pôvodnej časti domu schopní tak v podkroví priamo urobiť.
- Hodí sa tam skôr podlahové vykurovanie než radiátory. Predovšetkým z dôvodu tepelného komfortu, ale aj preto, že sú skryté a nemá také konštrukčné nároky ako radiátory.
Výber správneho nábytku do podkrovia
Nesnažte sa do podkrovia dostať príliš veľa kusov nábytku, okrem tých, ktoré sú absolútne nevyhnutné. Chcete predsa vytvoriť pohodlný a vzdušný priestor, kde sa budete cítiť dobre, a nie miesto, v ktorom sa nemôžete voľne pohybovať kvôli nábytku. Vzhľadom k šikmej streche sa práve v tomto pravidlá oproti normálnej spálni mení.
- Všeobecne musí byť nábytok v podkrovnej spálni umiestnený v blízkosti okien, odkiaľ do miestnosti vstupuje prirodzené svetlo.
- Skúste si situáciu s úložnými priestormi uľahčiť a nájsť ich na podlahe než je vešať niekam na strop. Nástenné police, krátka knižnica, posteľ s úložným priestorom alebo police vyrobené špeciálne pre uhol medzi stenou a stropom vám pomôžu udržať vzdušnú a príjemnú atmosféru v podkroví, ktoré bude vyzerať vyššia než v skutočnosti je.
- Určite zvoľte posteľ, kde bude výška čela tak, aby ste sa vošla pod skosenou strechu. Prípadne ju urobte kratšie tak, aby ste mali dosť priestoru pod šikmou plochou. Ak budete mať ešte police na boku či u čela, je treba ju umiestniť tak, aby ste si boli istí, že sa ľahko dostanete von. Zároveň budete mať istotu, že nemusíte ležať nízko a pri vstávaní sa nepraštíte do hlavy.
- Použite svietidlá, ktoré sú vhodné pre použitý povrch. Snažte sa vyhnúť ťažkým Lustrum a skôr osvetlenie riešte stropnými svietidlami. Ak je strop vysoko, použite lampy a jednoduché stenové svetla.
Nezabudnime na originalitu! Je pravda, že podkrovná spálňa má svoje čaro a je to veľmi lákavý priestor, nebojte sa do nej pridať kus zo svojej osobnosti. Bez ohľadu na to, či sa rozhodnete pre adaptáciu podkrovia použiť iba svetelné girlandy okolo okien, alebo ak ho celé prerobíte, urobte si z neho pohodlný priestor, ktorý vás zastupuje.