Čo je prvá vec, ktorú si všimnete keď vojdete do izby? Okrem situácií, kedy sú vaše oči priťahované k určitému exotickému suveníru prinesenému z ďalekej krajiny, si najprv všimnete prevládajúce farby, spôsob akým sú kombinované so sekundárnymi odtieňmi a samozrejme silný kontrast.
Práve preto musí každé zariadenie alebo proces renovácie začínať tvorbou farebnej stratégie. Nesmiete si vyberať náhodne a taktiež nie je dobré používať len vaše obľúbené alebo neutrálne farby. Žiadna farba neukáže svoj pravý potenciál samostatne, len pomocou starostlivo vybraných kombinácií, ktoré priestoru ponúknu elegantný a jemný vzduch alebo naopak extravagantný a kreatívny.
Farebné schémy môžete taktiež použiť ak chcete zmeniť tvar alebo veľkosť izby. Perfektné farebné povrchy už nie sú naďalej tajomstvom, ale sú jednoducho založené na farebnej teórii a inšpirácii toho, kto začal túto príjemnú, niekedy však vrtošivú úlohu.
Tento článok vám pomôže tým, že vám ukáže ako „skrotiť“ farby a pomocou nich vytvoriť vysnívaný efekt v každej izbe vášho domu bez toho, aby ste sa báli zlyhania.
Farebná schéma sa vyberá na základe 4 základných prvkoch
- Umiestnenie okien v miestnosti
Toto je pravdepodobne zriedkavo zvažovaný aspekt pri výbere farieb, avšak má veľký dopad na kvalitu prirodzeného svetla. Vo všeobecnosti je dobré vybrať si teplé farby pre studené izby, s oknami smerom na sever alebo východ, kde svetlo priamo „nezasahuje“, a studené farby pre jasné izby s oknami smerom na juh a západ.
- Účel izby
Farby musia byť taktiež zvolené na základe účelu izby, či už je určená na relax alebo iné aktivity. V spálni budú farebné schémy v upokojujúcich odtieňoch a v pracovni alebo kuchyni vám so sústredením pomôžu jemné alebo dokonca neutrálne farby.
- Čas strávený v izbe
V niektorých izbách trávite hodiny, zatiaľ čo iné používate na presun. Záleží na tom, pretože niektoré jasné farby, ktoré vidíte len nachvíľu budú mať jemnejší efekt, ako keby ste nimi boli obklopení hodiny. Práve preto môžete otestovať efekt jasnej zelenej napríklad na chodbe a nie v spálni.
- Vytvorte doma rovnakú schému
Farebná jednotnosť neznamená opakovanie rovnakých farebných schém v každej izbe, ale ich vzájomné prepájanie. Najjednoduchším elegantným riešením je ponechať podlahu v rovnakej farbe v celom dome, takže to budete musieť na pamäti pri výbere farebného rozsahu.
Ako vybrať farebný akcent
Najprv budeme hovoriť o akcentoch, pretože je s nimi dôležité experimentovať, aby ste sa naučili ako sa môže vzhľad izby okamžite zmeniť, bez toho aby ste upravovali farby v pozadí.
Akcenty sú podobné módnym doplnkom: môžete nimi oživiť alebo zmodernizovať outfit a získať romantický výsledok. Taktiež môžete dekoru dodať dušu strategickým rozmiestnením farieb po miestnosti.
Čo sú v skutočnosti akcenty? Môže ním byť takmer každá farba, ak je zahrnutá v neutrálnom dekore na bielom alebo čiernom pozadí. To znamená že primárne farby (tie, ktoré vznikli kombináciou červenej, žltej a modrej) a rovnako aj sekundárne (ktoré sa rodia kombinovaním primárnych farieb ako oranžová, zelená a fialová) alebo terciárne (ktoré sa rodia kombináciou primárnych farieb so sekundárnymi alebo dvoma sekundárnymi ako indigo, tyrkysová, zlatá alebo citrónová zelená) môžu mať pri neutrálnej farbe kontrastný efekt.
Ale ak v pozadí nemáme neutrálne farby, napríklad živú modrú, ako akcent môžeme použiť jej doplnkový náprotivok. Kde ho môžeme nájsť? Na farebnom kolese, najdôležitejšej veci, ktorá nám pomôže vytvoriť správne farebné kombinácie. Vo vyššie zmienenom príklade, opačný pár ku modrej je oranžová a v malom množstve bude vyzerať úžasne.
Farby môžete dodať aj prostredníctvom dekorácií alebo nábytku, ale taktiež aj obrazmi, kde dominuje akcent, drevom na dverách a oknách alebo na bytových rastlinách a kvetoch.
Ako vybrať farby do pozadia
Najpopulárnejšia farba do pozadia je samozrejme biela vo všetkých jej variáciách: studená biela, slonovinová, krémovo biela, sivo biela. Výhodou bielej je, že vizuálne zväčšuje priestor a maximalizuje prirodzené svetlo, čo ju robí spoľahlivou voľbou v mnohých situáciách, obzvlášť v tých, kde musíte pracovať s malými a tmavými priestormi.
Neutrálne farby sú vo všeobecnosti najpopulárnejšími voľbami na steny, ale taktiež môžete zvážiť pastelové. Sľubujú správny dekor, ktorý však potrebuje pár osobnostných doplnkov.
Ďalšou vhodnou a expresívnejšou možnosťou sú odtiene, ktoré sú na farebnom kolese vedľa seba: modrozelená alebo oranžovočervená, ktorá ma živší nádych a môže izbe ponúknuť veľmi pekný vzhľad.
Ako kombinovať farby
Ak ku sebe dáte dve alebo viac farieb, musíte myslieť na proporcie priestoru a taktiež aj na spôsob ako ich vložíte do dekoru. Zvyčajne keď sa snažíme objaviť najharmonickejšiu kombináciu rôznych odtieňov, povieme, že sme ich „zladili“, ale perfektné zladenie väčšinou prináša neutralizáciu farebného dopadu. Oko vidí rovnakú opakujúcu sa farbu s matematickou presnosťou v celej izbe, čo je dôsledkom príliš stereotypného vzhľadu.
Koordinácia farieb zahŕňa určité jednoduché asociácie a taktiež trocha flexibility. Ak sa snažíte kombinovať dve odlišné textúry v rovnakom odtieni vedľa seba, uvidíte, že sa zriedka skvele zhodujú (červený zamatový záves vyzerá inak ako červený vlnený koberec). Ak bojujete s takýmto problémom, nepotrebujete donekonečna hľadať kusy materiálu s perfektne zladenými farbami, ale zahrnúť pár povrchov v neutrálnych tónoch medzi dvoma textúrami, ktoré sa k sebe až tak nehodia. Bude to menej nápadné a dekor bude vyváženejší.
Predtým, ako si povieme niečo o najdôležitejších farebných schémach, vám musíme povedať o najjednoduchšej možnosti, ktorou je kombinovanie viacerých tónov a odtieňov v rovnakej farbe. To však neznamená, že ostatné sú príliš zložité, avšak musíte pri nich myslieť na niektoré detaily.
Monochromatická schéma
Ako naznačuje nadpis, monochromatická schéma je založená na jednej farbe, presnejšie na jej tónoch a odtieňoch (napríklad kaki zelená), ku ktorým pridáte bielu – aby ste dodali trochu vrúcnosti. Je elegantná, jednoduchá a veľmi vhodná, ak máte obľúbenú farbu.
Analógová farebná schéma
Farby, ktoré sú pri sebe vo farebnom kolese sa nazývajú analógové (oranžová a červeno oranžová, zelená a modro zelená, modrá a modro fialová a tak ďalej). Ich vsunutie do farebnej schémy vytvára harmonický dekor, ale musíte byť opatrní ako ju umiestnite na základe tónu farieb ( svetlejší odtieň alebo tmavší získate pridaním bielej alebo čiernej). Dobrým nápadom je namaľovať steny v svetlejšom odtieni, aby ste ponechali tmavšie ako akcenty a nábytok môžete vybrať v stredných tónoch.
Doplnková farebná schéma
Ak chcete vytvoriť doplnkovú farebnú schému, vyhnite sa stredným odtieňom – len ak nechcete dosiahnuť elektrizujúci výsledok. Proporcie medzi doplnkovými farbami taktiež nebudú rovnaké, ale jedna z nich bude zvýrazňovať druhú a ponúkne dekoru trochu dynamiky. Neutrálne farby tu nesmú chýbať, aby sme sa vyhli prílišnému namáhaniu očí.
Verzia tejto farebnej kombinácie obsahuje pár červená-zelená, ale jedna z nich nebude čistá, ale v svetlejšom tóne. Doplnkové farby budú vyzerať veľmi dobre ako akcenty (nájdeme ich v nábytku a dekoráciách), so svetlo zelenou vo väčšom množstve alebo vo väčšom množstve svetlo červenej ako jasnej zelenej.
Steny, podlaha a veľké kusy nábytku budú hrať rolu v neutrálnom pozadí (biela, krémová alebo hnedá) pre scénu, ktorú hrajú naši doplnkový hrdinovia.
Tajomstvá výberu správnej farebnej schémy pre každú izbu
Farebné schémy do obývačky
- Ak si vyberáte farebnú schému do obývačky, snažte sa určiť časť dňa, v ktorej trávite čas v obývačke najviac. Je to dôležité, pretože napríklad biela, bude lepšie zvýraznená prirodzeným svetlom, zatiaľ čo jemné tóny ružovo červenej budú lepšie vyzerať večer.
- Má vaša obývačka knižnicu s otvorenými policami? Berte do úvahy farby obalov kníh.
- Farba pohovky môže vizuálne ovplyvniť veľkosť obývačky, takže sa snažte vybrať svetlejší odtieň, ak máte malý priestor alebo jasný odtieň vo veľkom priestore.
Farebné schémy do kuchyne
Prvou voľbou je zvyčajne biela, ale farebnú schému môže výrazne ovplyvniť aj váš obľúbený štýl.
Ak preferujte rustikálny štýl, farebná kombinácia bude zahŕňať hnedú a slniečkovo žltú a ak preferujete industriálny štýl, sivá a tehlová farba bude vo vašom dekore vyzerať veľmi dobre.
Je dobré vyhnúť sa silným farbám, pretože ste súčasťou veľmi dôležitých aktivít, na ktoré sa potrebujete sústrediť, však? Ako sa môžete sústrediť na varenie, ak vás neustále rozptyľujú červené steny?
Farebné schémy do spálne
Do spálne sa ideálne hodia terciárne farby, pretože nevyrušujú pohodovú atmosféru, ale stále dodávajú šarm odtieňom ako tyrkysová alebo červenkasto oranžová.
Keďže zaberá veľkú časť izby, posteľ by mala byť starostlivo vybraná, najlepšie v neutrálnych farbách. Farby môžete dodať použitím prehozu alebo koberca.
Farebné schémy do kúpeľne
Vo veľkých kúpeľniach sa môžete slobodne hrať s farbami, ale ak vlastníte malú kúpeľňu, tak sa budete musieť rozhodnúť pre farbu, najlepšie bielu, rovnako na steny, strop aj podlahu.
Akcent, ktorý zvolíte ostáva vašou voľbou a môžete ho dosiahnuť jednoducho pomocou uterákov alebo kúpeľňových koberčekov.
Správnou voľbou však stále ostávajú odtiene modrej a zelenej a svetlejšie odtiene na steny, s tmavšími na nábytok a dekorácie.
Farebná schéma do detskej izby
V detskej izbe sú farby prítomné v oveľa väčšom počte ako v inej izbe, vďaka mnohým hračkám. Najlepšou možnosťou pre steny sú neutrálne farby, ktorých výhodou je, že sú vhodné do detskej izby pre štvorročné dieťa ale aj pre štrnásť ročného tínedžera.
Koberce v primárnych farbách alebo prehozy s veselými vzormi dodajú miestnosti dostatok farieb. Taktiež, v rozumných množstvách, časť farebnej schémy môže byť zvolená maličkým, ktorý má určite nejaké preferencie.
Realitou ostáva, že môžeme byť šťastní, že žijeme v ére, kde máme farby, ktoré môžeme jednoducho rozoznať a opísať (červená, modrá) ale rovnako aj tie s bizarnými menami, ktoré by sme na prvý pohľad uhádnuť nevedeli ako Greenery (čerstvá zelená) alebo Sarcoline(farba kože).
Farby nám ponúkajú možnosť objavovať našu vlastnú kreativitu, aby sme vytvorili atmosféru, ktorú v našom domove chceme, takže sa nechajte viesť vašimi umeleckými inštinktmi alebo čerpajte inšpiráciu z vyššie uvedených tipov a nebojte sa ich použiť kedykoľvek budete zariaďovať váš domov.