Spojený so slávnym citátom architekta a dizajnéra Miesa van der Rohe „Menej je viac“, minimalizmus je prostý trend, pri ktorom sa akcent spolieha na čistotu tvarov a jednoduchosť línií.
Zrodil sa v 60. rokoch ako reakcia na prebytok farieb a detailov, ktoré boli charakteristické pre predchádzajúce formy umenia, minimalizmus začal byť populárnym o dekádu neskôr. V súčasnosti sa tento štýl neaplikuje len na interiérový dizajn alebo módu, stal sa dokonca životným štýlom, ktorý intenzívne propagujú dvaja americkí autori: Joshua Fields Millburn a Ryan Nicodemus.
Minimalizmus ľudí povzbudzuje k eliminácii všetkého nepotrebného preto, aby si v miestnosti urobili miesto na dôležitejšie aspekty: zdravie, osobný rozvoj, kvalita vzťahov a sociálna zodpovednosť.
Väčšinu času začína výzva vo vašom domove. A nie je to len o predmetoch v skrinkách , ktoré nepoužívate roky, ale taktiež aj o nábytku a vo všeobecnosti o nálade v každej izbe. Minimalizmus v interiérovom dizajne je založený na pár špecifických farebných schémach a dekore, ktorý je štruktúrovaný úplne inak ako ten tradičný.
V tomto článku nájdete všetko čo potrebujete predtým, ako sa pustíte do zariaďovania vášho domova v minimalistickom štýle, bez ohľadu na to či chcete vložiť jeho princípy do vášho každodenného života alebo len milujete vzdušný, pohodlný, funkčný a elegantný priestor.
Najdôležitejšie pravidlá minimalistického štýlu v interiérovom dizajne
Na prvý pohľad si môžete myslieť, že dosiahnuť minimalistický dekor je veľmi jednoduché. Stačí len odstrániť ornamenty, farebné kombinácie a preplnené miesta, však? V skutočnosti je to však trochu inak, pretože keď zariaďujeme minimalistickú izbu, nemusíme vytvoriť vážny, ošumelý a nevýrazný priestor, ale perfektne funkčný, ktorý inšpiruje pokoj a jasnosť.
Tu sú najdôležitejšie pravidlá, na ktoré by ste nemali zabudnúť:
- Vytvorte otvorený priestor, kdekoľvek chcete a vyhnite sa oddeľovacím stenám, ktoré v usporiadaní domova nehrajú žiadnu rolu. Otvorená kuchyňa, ktorá zahŕňa obývačku a dennú izbu, niekedy dokonca aj halu, robí premávku plynulou, vizuálne zväčšuje priestor a umožňuje jednoduchšie sociálne interakcie, ale má taktiež aj pár nevýhod ako napríklad absencia súkromia.
- Pre vrúcnejšiu atmosféru zabezpečte dostatok prirodzeného svetla v každej izbe.
- V celom byte zvoľte jednotný vzhľad. Použite malú škálu materiálov a farieb a medzi jednotlivými izbami ponechajte kontinuitu.
- Domovu dodajte osobitosť stopom, stenami a podlahovými povrchmi, avšak s mierou. Je ideálne ponechať väčšinu povrchov jednoduchých a zmeniť len niektoré z nich pomocou textúrovaných materiálov.
- Zabudnite na dekoratívny polystyrén a boxy na strop a steny, ornamenty na skrinkách a nábytok s krátkymi nohami. Každý prvok dekoru musí byť zjednodušený.
- Na steny použite neutrálne alebo svetlé farby a uistite sa, že ústredný bod miestnosti predstavujú okná (samozrejme ak je pekný výhľad).
- Zvoľte viacúčelový nábytok a umiestnite ho strategicky bez toho, aby izba vyzerala preplnene.
- Spoľahnite sa na úložné priestory, pomocou ktorých sa zbavíte prebytočných doplnkov.
- Všetko ponechajte upratané, nedovoľte, aby izba vyzerala preplnene a pred kúpou nábytku porozmýšľajte: naozaj to potrebujete alebo si to len chcete vystaviť?
Farby minimalistického štýlu
Biela, čierna a sivá
V jeho najdogmatickejšej verzii, minimalizmus zahŕňa absolútnu monochromatickosť čo sa týka stien, stropu a podláh, kontrast sa získa jemnosťou pomocou nábytku a doplnkov. Pre perfektnú eleganciu, kombinácia kontrastu bielej a čiernej predstavujte najčistejší prejav minimalizmu.
Biela odráža svetlo a pomôže vám zrelaxovať, zatiaľ čo čierna, ktorá sa nachádza skôr v prvkoch mobilného nábytku a pomenej v tom fixnom, s veľkými povrchmi (steny, podlaha, strop) dodáva sofistikovaný nádych. Sivá, výsledok zmiešania čiernej a bielej, dopĺňa minimalistický dekor svojou bohatou paletou odtieňov (svetlo sivá, strieborno sivá,, popolovo sivá, petrolejová sivá, sivobéžová, modrosivá, atď.) a prináša do izby odlišnosť bez toho, aby ovplyvnila harmóniu farieb. Pre pôsobivý efekt môžete do takejto farebnej schémy pridať detail vo výraznom a jasnom odtieni červenej, oranžovej alebo žltej.
Kombinácie bielej a výraznej farby
Ak chcete priestoru dodať energiu, bez toho, aby ste stratili čistotu a jednoduchosť minimalistického štýlu, môžete kombinovať bielu s farbami ako červená, zelená, modrá alebo oranžová. Čím výraznejšie odtiene, tým viac izbu rozjasnia a čím sú svetlejšie, tým bude atmosféra prívetivejšia a uvoľnenejšia.
V tomto prípade odporúčame ponechať strop a steny biele a pridať farby len cez veľmi jednoduchý nábytok. Zaujímavý kontrast dosiahnete napríklad umiestnením bielej knižnice na bielu stenu, pred ktorou bude výrazná červená alebo zelená pohovka.
Myslite na to, že minimalistická izba v červenej a bielej vytvára atmosféru plnú života, kombinácia bielej a zelenej je oddychovejšia a mix bielej a oranžovej ponúka prostrediu sviežosť a dynamiku.
Kombinácie lesklých farieb
Vhodnejšie pre prechodné izby, kuchyne alebo detské izby, tieto stimulujúce lesklé farebné kombinácie môžete v minimalistickom štýle úspešne používať ak sa budete riadiť týmito tipmi:
- Kombinujte viacero odtieňov rovnakej farby, aby ste sa uistili, že nemeníte harmóniu farieb v izbe.
- Kombinujte jasné odtiene zelenej, žltej alebo limetkovej s čiernou pre modernú a neformálnu atmosféru.
- Ak sú povrchy jednoduché a nábytok má geometrický dizajn bez ornamentov, na steny môžete použiť svetlo ružovú.
- Použite doplnkové farby (ktoré sú na farebnom kolese oproti sebe), aby ste dosiahli silný a dynamický kontrast.
- Napríklad kuchyňa s oranžovými stenami a jednoduchými modrými skrinkami a stoličkami s rovnými líniami a geometrickým dizajnom môže byť považovaná za minimalistickú.
3 praktické nápady pre minimalistický dekor
- Spoľahnite sa na viacúčelový nábytok
Každá izba potrebuje splniť svoj účel najviac ako je možné. Ak v obývačke nedokážete relaxovať s vašimi priateľmi a rodinou preto, že nemáte dostatok miesta na sedenia, znamená to, že obývačka sa nepoužíva naplno a neriadi sa princípmi minimalistického štýlu. To isté platí pre zle prispôsobenú kuchyňu, kde ten kto varí musí robiť kroky naviac pretože pracovná oblasť neformuje optimálny pracovný trojuholník.
Vždy, keď nejaký nábytok nepoužívate mesiac alebo dva, musíte si položiť otázku, či ho vôbec potrebujete a či by nebolo efektívnejšie vymeniť ho za viacúčelový. Napríklad, jednoduchá lavička, na ktorú len sadá prach bez toho, aby na nej niekto sedel môže byť vymenená za lavičku s úložným priestorom.
- Vytvorte si vlastný organizačný systém
Minimalizmus vám nedovolí byť neporiadny. To znamená, že dáte zbohom tým stolom, ktoré sú preplnené nepotrebnými vecami, ktoré čoskoro vyhodíte, káblom, ktoré sa točia na podlahe a kôpke oblečenia na stoličke. Akonáhle sa zbavíte predmetov, ktoré bránia vášmu výhľadu a všetkých nepotrebných vecí, bude taktiež jednoduchšie upratať si aj niektoré aspekty vo vašom živote.
V prvom rade však potrebujete vytvoriť vlastný organizačný systém. Buďte geniálny a použite akýkoľvek skrytý povrch napríklad, vnútro dverí kuchynských skriniek a namontujte tam rôzne držiaky. V malej kúpeľni sú namiesto políc s kozmetikou vhodnejšie vertikálne skrinky, kde môžete vložiť špeciálne zásuvkové organizéry.
Čo sa týka spálne, siahnite po posteli, ktorá má čo najviac úložného priestoru, Posteľ s dvoma alebo troma zásuvkami namiesto jednej vám umožní skladovať obliečky, prehozy a rovnako aj vankúše a paplóny.
Ak je konferenčný stolík preplnený magazínmi, podložkami a malými suvenírmi, tak v prvom rade skontrolujte, či sú nevyhnutné a či niektoré z nich nemôžete odložiť. Tie, ktoré si necháte môžete odložiť na podnos alebo do dreveného boxu, ktorý môžete jednoducho zakomponovať do dekoru.
- Zvoľte odolné a silné kusy
Ak musíte váš domov zariadiť len použitím pár kusov nábytku, všimnete si, že máte viac času zvoliť si také, ktoré sú naozaj užitočné, pekné a sú v harmónii so zvyškom miestnosti. V tomto prípade je efektívnejšie investovať do odolných a silných kusov, nie tých, ktoré sú práve trendy.
Nezabúdajte, že minimalizmus je štýl, ktorý je veľmi osobný a neexistujú tu žiadne bezpečné recepty, ktoré fungujú pre každú situáciu. Minimalizmus odpovedá vašim potrebám, nie najnovším trendom interiérového dizajnu.
5 častých chýb v minimalistickom dekore
Tu nájdete pár chýb, ktoré môžete urobiť ak zariaďujete váš domov v minimalistickom štýle:
- Okná dekorujete so vzorovanými závesmi a/alebo honosnými záclonami
Myslite na to, že okná sú v tomto dizajne veľmi dôležité, pretože musia do izby vpustiť čo najviac prirodzeného svetla. Zvoľte buď jednoduché transparentné závesy alebo rolety alebo žalúzie.
- Steny dekorujete obrazmi alebo iným umením
V minimalistickej izbe by sme teoreticky nemali nájsť dekoratívne predmety ako obrazy, ale musíme uznať, že holé biele steny môžu byť celkom desivé a ponuré. Namiesto klasických kópií obrazov zvoľte jednoduché kúsky s abstraktnými modelmi alebo kúsky inšpirované prírodou. Dobrým príkladom je obraz s drozdom, ktorý na bielom pozadí dodáva atmosfére osobitosť a vďaka jednoduchosti prvkov a silnému kontrastu sa skvelo hodí do minimalistického štýlu.
- Nestriedate textúry
Aj keď ste už videli mnoho obrazov minimalistických obývačiek alebo spální s lesklými čistými podlahami, ktoré neboli pokryté kobercami alebo rohožkami, mali by ste vedieť, že v skutočnosti sa odporúča striedať textúry povrchov. Menší alebo väčší koberec, záležiac od účelu alebo veľkosti izby, v neutrálnych farbách zvýši pohodlie izby, ktorá bude vďaka nemu vyzerať ešte prívetivejšou.
Ak ste si zvolili monochromatickú schému, dobrým nápadom je siahnuť po viacerých typoch materiálu v rovnakých farbách. Napríklad čierny drevený stôl vedľa pohovky s čiernym koženým čalúnením, na ktorej sa nachádza jeden alebo dva saténové vankúšiky, obohatia dekor bez toho, aby izba vyzerala preplnene.
- Umiestňujete nábytok pred okná a nevytvárate prechodnú farbu
Keďže je funkčnosť najdôležitejšou črtou minimalistického štýlu, musíte sa uistiť, že ústredný bod miestnosti – v tomto prípade okno – nie je zablokované. Prechod izbou taktiež nemôže znemožňovať nábytok. Každý predmet umiestnite tak, aby ste zachovali plynulosť a vyváženosť priestoru.
- Na strop vešiate obrovské svietidlá
Ako zvyšok minimalistickej miestnosti, strop musí byť taktiež jednoduchý, bez pridávania dramatickej atmosféry, ktorú ponúka napríklad honosný luster. Siahnite po tenkých stropových lampách s rovnými líniami, ako vlákno so žiarovkou v štruktúre v tvare kocky.
Aj keď sa môžu zdať prvé kroky zariaďovania vášho domova v minimalistickom štýle(hovoríme o eliminácii prebytku a organizácii základných vecí) zložité, je dôležité, aby ste vedeli, že ide o ten najpraktickejší štýl interiérového dizajnu.
Keď už to bude všetko hotové, jeho výhody zvýšia pohodlie domova a zjednodušia váš život tým, že vám poskytnú potrebný čas na vaše hoby a budovanie vzťahov v tomto rýchlom tempe modernej spoločnosti.