Čo pre vás znamená vysnívaná spálňa? Pravdepodobne pohodlné miesto, ktoré vás bude lákať na relax, izba, kde môžete oddychovať a príjemne stráviť voľný čas. Aspoň takto by to malo byť. Avšak v skutočnosti je zariaďovanie spálne niečo, čo mnoho ľudí ignoruje.
Na konci dňa je to súkromné miesto na rozdiel od obývačky, kde prijímate hostí alebo usporadúvate filmové večery alebo párty. Kto uvidí spálňu? No predsa vy a to je ten najdôležitejší argument prečo by ste ju mali zariadiť praktickým a atraktívnym spôsobom.
V tomto článku sme vám zhrnuli tie najdôležitejšie pravidlá pre zariaďovanie spálne v byte a dome spolu so sériou kreatívnych návrhov, z ktorých môžete čerpať inšpiráciu keď budete zariaďovať alebo zrenovovať spálňu.
Zariaďovanie spálne – Praktické tipy
Rozloženie väčšiny bytových spální nie je vždy najšťastnejšie: niektoré izby sú príliš malé a preplnené, do iných sa zas ťažko umiestňuje nábytok vzhľadom k tvaru izby. Avšak profesionáli používajú pár dizajnových trikov, ktoré vyriešia väčšinu týchto problémov.
Nižšie nájdete návod ako vytvoriť dojem väčšieho priestoru, ako môžete zväčšiť skladovací priestor a ako uložiť nábytok do malej alebo obdĺžnikovej spálne.
Zariaďovanie malej spálne
V malej spálni je hlavnou výzvou posteľ: je nevyhnutnosťou, ale je taktiež veľkým kusom nábytku. Aby ste sa vyhli tomu najhoršiemu scenáru, kde nemáte žiadne miesto na nočné stolíky, Tv skrinku alebo šatník, môžete využiť pár jednoduchých odporúčaní dokonca aj v prípade malej spálne.
- Posteľ prisuňte ku stene len v prípade, že nebude obmedzovať voľný pohyb. Je unavujúce neustále obchádzať roh postele pri vstupe do spálne.
- Možnosť, kde umiestnite posteľ medzi dve steny zanechá stred izby prázdny, do ktorého môžete umiestniť iný nábytok, ale je tu taktiež nevýhoda: musíte sa vzdať nočného stolíka. Nie je to také zlé ako to vyzerá, pretože ich môžete vymeniť za pár políc nad posteľou. Nočné svetlá taktiež nie sú nevyhnutné, pretože ich môžete vymeniť za nástenné svetlá alebo svetlá zabudované do poličiek.
- Farby v malej spálni hrajú dôležitú rolu: počítajte s bielou, pretože dobre odráža svetlo a vizuálne zväčší priestor. Ak robí biela izbu nudnou, vytvorte na stenách textúry s netkanou textílnou tapetou v teplých odtieňoch bielej alebo béžovej.
- Veci ukladajte hore alebo použite zásuvky v posteli. Ideálne by bolo siahnuť po posteli s dvoma alebo troma zásuvkami, ale efektívnymi alternatívami sú taktiež boxy uložené pod posteľou (v prípade, že má nohy).
- Taktiež menší horizontálny priestor môžete jednoducho vyrovnať použitím vertikálneho priestoru čo najefektívnejšie: neváhajte namontovať police čo najbližšie k stropu.
Prečítajte si ďalšie tipy
Zariaďovanie obdĺžnikovej spálne
Úzka obývačka predstavuje ďalšie problémy. V tomto prípade je uloženie postele do stredu izby alebo ku stene vylúčené s výnimkou zriedkavých prípadov kedy je úzka obývačka veľmi veľká.
Jedinou rozumnou možnosťou je uložiť posteľ po dĺžke izby jedného z koncov. Eliminácia klaustrofóbie môže byť vďaka úzkym stenám zložitá rovnako ako efektívne využitie voľného priestoru.
- Ideálne je, ak je dostatok miesta na nočný stolík medzi posteľou a stenami. Ak ich do dekoru nemôžete zaradiť, namontujte poličky na menšiu stenu.
- Jednolôžková posteľ alebo váľanda (pohovka alebo diván) je dobrým riešením do spálne detí alebo tínedžerov. Položte ich medzi steny a budete mať dostatok miesta na stôl a ostatný nábytok.
- Vizuálny trik, ktorý „skráti“ dĺžku izby a vyzdvihne jej výšku, je namaľovať menšie steny teplými farbami. Farebná teória hovorí, že teplé tóny (oranžová, červená, žltá) ponúkajú pocit blízkosti, zatiaľ čo studené (modré, zelené, fialové) sa zdajú byť od pozorovateľa ďalej. A práve preto, ak si zvolíte povrchy v teplých farbách na steny, ktoré sú v úzkej obývačke najďalej, budú vyzerať bližšie a vizuálne vyrovnávať veľkosť izby.

- Ak je dostatočne dlhá, rozdeľte obdĺžnikovú spálňu na dve oblasti: na spanie s posteľou a nočnými stolíkmi alebo policami a pracovnú alebo relaxačnú, kde môžete umiestniť stôl alebo pohodlné kreslo. Na rozdelenie použite dva rozdielne koberce alebo knižnicu aby ste zbytočne nezaberali miesto.
- Pri dekorovaní dlhých stien úzkej spálne sa vyhnite sekvenciám vyrobených z obrazov rovnakej veľkosti. Takýto dekor len zvýrazní dĺžku miestnosti. Namiesto toho zvoľte obrazy v rôznych tvaroch a veľkostiach.
Zariaďovanie podkrovnej spálne
Podkrovnú spálňu môžete zariadiť pomocou nasledujúcich, trochu iných pravidiel aké používame pri normálnom priestore kvôli nezvyčajnému rozloženiu stropu a odolnosti podlahy.
- Nesiahajte po príliš mnohých kusoch nábytku a uistite sa, že podlaha udrží váhu potrebných vecí.
- Nainštalujte dostatok umelých svietidiel, pretože umiestnenie okien niekedy nepokrýva všetky rohy izby. Jednými z najlepších, pretože nezaberajú toľko miesta ako lampy a lustre, sú bodové. Navyše svetlo na strope s veľkým sklonom je zdrojom svetla, ktoré je príliš ďaleko od skutočne obývanej časti.
- Nainštalujte panely a rolety, pretože poobedné svetlo môže byť počas leta veľmi silné.
Prečítajte si ďalšie nápady na zariaďovanie podkrovnej spálne.
Inšpirácia pre najkrajší dekor spálne
Predtým ako budete zariaďovať spálňu, musíte vziať do úvahy potreby ľudí, ktoré budú toto miesto obývať. V manželskej spálni je hlavný objekt veľká posteľ. V detskej izbe musí byť priestor na hranie a učenie. V dievčenskej izbe môžu byť najdôležitejšími nábytkom, zrkadlo a stolička. Naplánujte si dekor na základe preferencií a potrieb obyvateľov, ale myslite na dekoratívny štýl, aby ste domovu dodali súdržný vzhľad.
Takto môžete kreatívne a efektívne dosiahnuť dekor spálne v najčastejších situáciách:
Manželská spálňa
Zariaďovanie manželskej spálne sa môže rýchlo zmeniť na praktické rozloženie, ktorému chýba osobitosť. Takto môžete pridať vizuálny záujem po zahrnutí nevyhnutných prvkov do dekoru: manželská posteľ, nočné stolíky/poličky, šatník a dokonca TV skrinku.
- Na koniec postele umiestnite lavičku: zvoľte alternatívu s úložným priestorom ak potrebujete extra priestor, kde by ste mohli ukladať posteľnú bielizeň a deku alebo kúsok, ktorý sa hodí k dekoratívnemu štýlu miestnosti. Môžete zvoliť klasické, čalúnené lavice s klenutými nohami, minimalistické lavice s jednoduchými rovnými líniami, očarujúce lavice s kovovými akcentmi a elektrizujúcimi farbami alebo šik lavice s kvetinovým vzorom a antickým povrchom.
- Pridajte zrkadlo so zložitejším alebo klasickým rámom v harmónii s dizajnom spálne. Okrem jeho hlavnej role, zrkadlo odráža svetlo a dodáva miestnosti vzhľad väčšieho priestoru a dobre zvolený rám je očarujúcim dekoratívnym detailom.
- Použite dekoratívne vankúšiky ale myslite pritom na výšku čela postele. Vankúšiky môžete položiť buď vertikálne, jeden cez druhý, alebo horizontálne, jeden pred druhý. Ktorúkoľvek možnosť si zvolíte, vankúšiky nemôžu byť vyššie ako čelo postele.
Detská izba
Pri zariaďovaní detskej izby musíte brať do úvahy fakt, že o pár rokov budete izbu renovovať, aby ste izbu prispôsobili novým potrebám a koníčkom dieťaťa, z ktorého sa stáva tínedžer.
- Ponechajte jednoduchú farebnú schému založenú na neutrálnych farbách.
- Poskytnite dostatok úložného priestoru pre hračky a veľký priestor pre maličkých na hranie. V tomto prípade môžete siahnuť po posteli so vstavaným stolom alebo lavicou.
- Najlepšie detské koberce majú krátke vlákna, sú viacfarebné a ľahko sa čistia alebo môžete taktiež zvoliť nejaké so vzormi, ktoré môžete použiť ako pretekárske dráhy.
Prečítajte si ďalšie odporúčania pre detské izby.
Dievčenská izba
Dievčenská izba má jedinečné čaro a nemôže to byť nijak inak: každý dekoratívny prvok odráža jej osobnosť a predstavuje bezpečný, pohodlný a praktický priestor, ktorý s radosťou ukážu svojim kamarátom. Nemusí to byť nevyhnutne ružový raj alebo krajina plyšových zvieratiek pretože môžete dievčenskú izbu zariadiť čo najjemnejšie pomocou nasledujúcich typov:
- Deti zvyčajne dostávajú najmenšiu izbu v dome takže aj izba vašej dcéry bude pravdepodobne malá. Steny namaľujte na bielo, aby vyzerali väčšie a pridajte farebné akcenty. Dbajte na vankúše na podlahu, koberec stoličky a dekoratívne objekty. Týmto spôsobom bude oveľa ľahšie zmeniť farebnú schému izby o pár rokov neskôr vzhľadom na vždy sa meniace chute tínedžera.
- Dekoratívne nálepky sú skvelým riešením v každej dievčenskej izbe bez ohľadu na vek. Zvoľte ich na základe jej záujmov (vo Vivre ponuke nájdete kvetinové, s mačkami , abstraktné alebo dokonca orientálne nálepky), umiestnite ich na steny alebo nábytok a užívajte si výhody, ktoré môžete jednoducho a rýchlo odstrániť, keď si nájde nové koníčky.
- Pokiaľ je stolík so zrkadlom do dievčenskej izbe príliš sofistikovaný alebo príliš veľký do malej izby, môžete ho vymeniť za úzky konzolový stolík a zrkadlo môžete umiestniť na stenu.
Chlapčenská izba
Rovnako ako pri dievčenskej izbe sa hlavný dôraz kladie na osobnosť a preferencie.
- Zvoľte prirodzené farby na steny a pridajte farebné akcenty pomocou tkanín. Alternatívou pre uspokojenie jeho vkusu bez vytvorenia pochmúrnej alebo ohromujúcej atmosféry môže byť: steny ostanú biele, béžové alebo hocijaká iná neutrálna farba, ale dvere môžu byť namaľované červenou alebo zelenou vzhľadom na vkus vášho dieťaťa.
- Namontujte basketbalový kôš, dekorujte stenu mapou alebo tabuľou, pridajte poličky na akčné figúrky a uistite sa, že bude mať dostatok miesta na sedenie pre kamarátov, ktorý ho budú chodiť navštevovať (vankúše na podlahu alebo pufy namiesto stoličiek a kresiel).
Moderná spálňa
Zariaďovanie modernej spálne znamená:
- Prírodou inšpirované a neutrálne farebné kombinácie (béžové, šedé, hnedé) alebo monochromatické.
- Posteľ s odolnou drevenou konštrukciou, úložnými zásuvkami a dvoma veľkými nočnými stolíkmi.
- Polypropylénový alebo polyesterový koberec, ktorý sa ľahko čistí a dobre kryje škvrny.
- Rolety, ktoré sa ľahko montujú na rám okna alebo na stenu.
- Vzory s geometrickými alebo abstraktnými tvarmi a povrchmi, ktoré odrážajú svetlo.
Klasická spálňa
Zariaďovanie klasickej spálne znamená:
- Žiarivá kombinácia neutrálnych farieb (béžová, svetlo sivá) a pastelových.
- Posteľ s čelami na oboch stranách, sánkovitá, s okrajmi zakrivenými do vonku alebo posteľ s čalúneným čelom.
- Koberec s prírodnými vláknami ako vlna alebo bavlna.
- Okná zdobené bohatými závesmi a záclonami.
- Drevený nábytok s jemnými kontúrami a elegantnými odhalenými nohami.
- Steny ozdobené obrazmi s kovovými rámami či už zlatými alebo striebornými.
Rustikálna spálňa
Zariaďovanie rustikálnej spálne znamená:
- Farby, ktoré nájdeme v záhrade: odtiene hnedej, zelenej, žltej, červenej.
- Posteľ s dreveným alebo kovovým čelom.
- Steny pokryté dekoratívnymi panelmi, ktoré imitujú drevo alebo tapeta, ktorá imituje tehly.
- Koberec s prírodnými vláknami ako bavlna alebo vlna.
- Pohodlný nábytok s jednoduchými líniami, ktorý ponúka pocit, že ste na prázdninách: pohodlné čalúnené kreslo z eko kože a podnožka dokonale doplnia rustikálny dekor.
- Závesy a záclony, ktoré sú monochromatické alebo kockované.
Vintage spálňa
Zariaďovanie vintage spálne:
- Kombinácia pastelových farieb (svetlo ružová, fialová alebo svetlo modrá) a neutrálnych odtieňov (béžová, sivá).
- Posteľ s oceľovým alebo bielym dreveným čelom s klenutými líniami.
- Dekoratívne vankúše a kvetinové posteľné obliečky a čipkované detaily.
- Veľké záclony a závesy ozdobené pletenými okrajmi.
- Nábytok s dekoratívnymi kľučkami, fotkami a zrkadlami so zložitými rámami.
Poslednú radu, ktorú vám môžeme dať, aby ste vytvorili intímny, estetický, pohodlný a praktický priestor keď zariaďujete spálňu je, že musíte brať do úvahy všetky zmysly: zrak, sluch, hmat a čuch.
Nepozastavujte sa nad funkčnými aspektmi aj keď samozrejme posteľ s pohodlným matracom a úložným priestorom je nevyhnutnosť, ale taktiež do dekoru môžete vsunúť textúry a upokojujúce farby. Nechajte prúdiť prirodzené svetlo keď to chcete ale uistite sa, že môžete izbu zatemniť ak potrebujete odpočinok. Na podlahu umiestnite koberec aby ste zvýšili komfort a zredukovali echo efekt a pridajte rastliny ako lopatkovec alebo lišajovec.
Zmyslovým prístupom si zaistíte komfort a potešenie, s ktorým budete tráviť čas v spálni, o ktorej ste vždy snívali.